PRÁVENKA LATNATÁ

Andrographis paniculata

Dlouhá historie právenky sahá až do asijských kultur. Užívání jako takové pochází z Ajurvédy a zmiňují se o ní ve staré čínské medicíně i v Indickém lékopisu. Právenka byla i klinicky zkoumána a je potvrzeno, že má podobné účinky jako Echinacea, někteří i tvrdí, že je lepší. Posiluje imunitní systém, pomáhá tělu při boji s infekcí a brání ji se v budoucnu objevit znovu. Navíc vykazuje protinádorové účinky, má adaptogen, je to antioxidant a chrání játra. V Indii a Číně se užívá při spoustě druhů infekcí: gastrointestinální potíže, infekce hrdla, herpes a hepatitida. Ve Skandinávii je užívána k léčbě chřipky, infekci horních cest dýchacích, při běžném nachlazení či jako prevence. Bylinka má velmi výraznou hořkou chuť, která v ústech dlouho přetrvává. Často je nazývána jako širokospektrální přírodní antibiotikum.

Co Právenka latnatá obsahuje?

Rostlina je bohatá na hořčiny-deoxyandrographolidy, andrographolidy, neoandrographolidy.

Jaké má účinky?

Ve většině případů má Andrographis vědecké podklady. Pro své blahodárné účinky se ve velké míře využívá při mnoha onemocněních jako je infekční hepatitida typu B, u různých forem dyspepsií, po otravě léky či jinými látkami a virového onemocnění horních cest dýchacích. Některé sloučeniny, které obsahuje účinkují jako hypoglykemikum (snižují hladinu cukru v krvi), analgetikum, antipyretikum (snížení horečky) a antitrombotikum. Nejvýznamnějším účinkem je "signál snímače" - dokáže zastavit neregulovaný růst buněk, který je způsoben viry. Díky tomu je zlepšení u nemocných HIV. Extrakt má antihepatitidní, antityphoidní, hepatoprotektivní, antibiotickou, antimalariickou, antithrombogenickou, antipyretickou, antimykotickou a protizánětlivou aktivitu.

Nežádoucí účinky

Úplně by se měly konzumaci vyhnout kojící a těhotné ženy, protože bylina obsahuje látky vyvolávající potrat. Ojediněle se může dostavit bušení srdce, neplodnost a závratě. Také může vyvolat alergickou reakci, zvracení, průjem nebo trávicí potíže.