Jeřáb sladkoplodý, lidově jeřabina

28.09.2020
Sorbus aucuparia Edulis
Sorbus aucuparia Edulis

Letos podzim začal barvit plody jeřabin poněkud dříve. Stačí se porozhlédnout při procházkách přírodou kolik těchto plodů podzimu je k vidění a jak barevně doplňují zelené listy stromů.

Už babičky to věděly

Již naše babičky uměly tuto skvělou plodinu využít a barevné plody zavařovaly. Požívaly je na problémy se žlučníkem a ledvinami. Také věděly, že nám pomůžou v podzimním a zimním období bojovat s nachlazením. Jeřabiny mají vysoký obsah vitamínu C. Dále obsahují vitamíny A, E, K, P a minerály jako je hořčík, draslík, sodík a měď. Rovněž jsou ceněny pro obsah rutinu a karotenu.

Jak rozeznáme jedlou jeřabinu od té nejedlé? Poměrně snadno, a to podle struktury listů. Jedlá verze má zoubkování jen do horní poloviny listu.

A jak si na nich pochutnat?

Jeřabiny s jogurtem: Hrst čerstvých jeřabin rozmačkáme a přidáme med, abychom zjemnili trpkost plodů, smícháme s jogurtem a zdravá pochoutka je hotová!

Zavařování jeřabin: Na 2 kg jeřabin budeme potřebovat 1 litr vody, ½ kg cukru, hřebíček, celá vanilka. Zralé plody nasypeme do horkého cukrového rozvaru a vaříme než plody zesklovatí. Poté jimi i rozvarem naplníme zavařovací sklenice, zavíčkujeme a sterilizujeme 15 minut. Nakonec sklenice obrátím dnem vzhůru a počkáme až vychladnou.

Naše produkty

A komu se nechce zavařovat, může si u nás koupit oblíbenou tinkturu z jeřábu ptačího, která pomáhá normalizovat menstruační cyklus, zmírňuje potíže v menopauze, ovlivňuje plodnost, podporuje vylučování přebytečně zadržované vody v organismu, pomáhá při dně a rozpouští močové kamínky a písek. 

Babiččina zahrádka

Čistě ovocný čaj bez ibišku osloví především milovníky jemných ovocných čajů bez kyselé příchuti. V chuti a vůni dominují višně a dozrálá jablíčka. Čaj chutná teplý i studený.  Složení: šípek, jeřáb červený plod, aronie plod, jablka 13 %, černý rybíz plod, višeň plod 3 %, mrazem sušené jahody, hrušky, mrazem sušené meruňky, přírodní aroma Příprava: Jedna čajová lžička ovocného čaje se přelije 200 ml vroucí vody, nechá se 8 minut odstát a pak se scedí. Obsah: 100 g

87,00 Kč