Jeřáb sladkoplodý, lidově jeřabina

28.09.2020
Sorbus aucuparia Edulis
Sorbus aucuparia Edulis

Letos podzim začal barvit plody jeřabin poněkud dříve. Stačí se porozhlédnout při procházkách přírodou kolik těchto plodů podzimu je k vidění a jak barevně doplňují zelené listy stromů.

Už babičky to věděly

Již naše babičky uměly tuto skvělou plodinu využít a barevné plody zavařovaly. Požívaly je na problémy se žlučníkem a ledvinami. Také věděly, že nám pomůžou v podzimním a zimním období bojovat s nachlazením. Jeřabiny mají vysoký obsah vitamínu C. Dále obsahují vitamíny A, E, K, P a minerály jako je hořčík, draslík, sodík a měď. Rovněž jsou ceněny pro obsah rutinu a karotenu.

Jak rozeznáme jedlou jeřabinu od té nejedlé? Poměrně snadno, a to podle struktury listů. Jedlá verze má zoubkování jen do horní poloviny listu.

A jak si na nich pochutnat?

Jeřabiny s jogurtem: Hrst čerstvých jeřabin rozmačkáme a přidáme med, abychom zjemnili trpkost plodů, smícháme s jogurtem a zdravá pochoutka je hotová!

Zavařování jeřabin: Na 2 kg jeřabin budeme potřebovat 1 litr vody, ½ kg cukru, hřebíček, celá vanilka. Zralé plody nasypeme do horkého cukrového rozvaru a vaříme než plody zesklovatí. Poté jimi i rozvarem naplníme zavařovací sklenice, zavíčkujeme a sterilizujeme 15 minut. Nakonec sklenice obrátím dnem vzhůru a počkáme až vychladnou.

Naše produkty

A komu se nechce zavařovat, může si u nás koupit oblíbenou tinkturu z jeřábu ptačího, která pomáhá normalizovat menstruační cyklus, zmírňuje potíže v menopauze, ovlivňuje plodnost, podporuje vylučování přebytečně zadržované vody v organismu, pomáhá při dně a rozpouští močové kamínky a písek. 

Jeřáb oskeruše - tinktura z pupenů - 50 ml

Tinktura z pupenů jeřábu oskeruše. Vyniká obsahem anthokyanů a flavonoidů. Zajímavosti o jeřábu oskeruše: Je to typicky francouzská dřevina, o jejíž výskyt a pěstování u nás se zasadili francouzští vojáci za Napoleonských válek. Vyskytuje se jako součást lesů a často i živých plotů. Její jedlé plody slouží k výrobě různých nápojů, ale v současné době tkví největší význam rostliny v jejích pupenech, z nichž se vyrábí účinná podpůrná tinktura pro rozmanité využití. Užívání tinktury: Denní dávka = počet kapek odpovídající hmotnosti člověka rozdělíme na dvě nebo tři denní dávky (např. při celkové hmotnosti 60 kg dávku rozdělíme na 2 x 30 kapek nebo 3 x 20 kapek) Objem: 50 ml

152,00 Kč

Jeřabina - tinktura

Ženská hormonální sféra. Použití: Používá se na všechny potíže ženské hormonální sféry (zejména při snížené funkci hormonálních orgánů, jelikož obsahuje látky velmi podobné ženským hormonům), pro snadnější zvládání průvodních problémů v období „přechodu", při nepravidelné a silné menstruaci a pro lepší trávení. Dávkování: 3x 15 kapek denně před jídlem (lahvička cca na 21 dní). Upozornění: Není určeno pro děti do 3 let, těhotné a kojící ženy. Doplněk stravy. Není náhradou pestré stravy. Nepřekračujte doporučené denní dávkování. Složení: lihovodný roztok extraktu jeřabiny, v homeopatickém ředění D5 Balení: PE kapací lahvička 30 ml

72,00 Kč